שירי קרטין DCD

הפרעה התפתחותית בקואורדינציה או בקיצור DCD

זוכרים את הילדים בבית ספר שתמיד נפלו? אלו שנבחרו אחרונים למשחק מחניים ויצאו ראשונים מהמשחק? אלו שישבו בצד כשכולם שיחקו בחבל? אולי אתם הייתם מהילדים האלו? איך הרגשתם?

 

בעשור האחרון, המודעות לצורך של הילדים האלו בטיפול מוטורי עלה בצורה משמעותית. כיום הם מקבלים הכרה כבעלי הפרעה התפתחותית בקואורדינציה – 

(Developmental Coordination  Disorder (DCD.

מחקרים רבים נעשים בנושא, המחקרים מראים שלכ 6-13% מהאוכלוסייה יש קשיים בקואורדינציה – המון!!!

 

למה זה קורה?

  1. נטייה משפחתית –  הורה שיש לו את זה, כנראה שאחד הילדים גם... וכאמור כיום מטפלים בזה...

  2. עליה ניכרת, לטובה, באחוז הפגים שנולדים ושורדים ללא פגיעות מוחיות, אבל שרידים של קשיים מוטוריים נשארים...

  3. חוסר התנסות בפעילות מוטורית, כולנו יודעים שהילדים היום פחות פעילים וילד שמטיבו פחות יוזם תנועה, הוא גם פחות ילמד ויתנסה בפעילויות מוטוריות מתאימות לגיל.

 

לציין, מדובר בילדים בעלי יכולת שכלית תקינה. לרוב קיים סיפור רקע של איחור מוטורי בינקות ברכישת הזחילה וההליכה ולעיתים הקושי מופיע סביב רכישת הקפיצה ומשחקי כדור (גילאי 2.5-3 שנים). 

 

למה חשוב לאבחן ולטפל?

בגיל הרך ובבית הספר, הילדים באופן כללי פעילים מאד, ילדים אלו נוטים לפתח קשיים חברתיים ורגשיים סביב חוסר ההשתתפות במשחקי החצר, משחקי כדור, שיעורי ספורט וכו' – נו... אנחנו זוכרים אותם או היינו כאלו...

שנית, ילדים פחות פעילים נוטים לפתח השמנת יתר, סכרת וליקויי יציבה שונים שיכולים להשפיע גם על יכולת הריכוז והכתיבה של הילד.

 

מה לעשות?

באופן יומיומי תייצרו בבית פעילות גופנית של כ 15-30 דקות מינימום: לרקוד, ללכת לגן שעשועים, לשחק בכדור ועוד. הילד מתנגד? נמנע? גשו לטיפול.

התייעצו עם  פיזיותרפיסטית התפתחותית שמתמחה בתחום על מנת לחזק את הלמידה המוטורית, לאתגר ולהשפיע על המצב. לציין כי לעיתים מטפלים במקביל בקשיים הנלווים אצל מרפאה בעיסוק ו/או קלינאית תקשורת ו/או טיפול רגשי, תלוי בילד.

 

לסיום סיפור מהשטח – ילד בן 8 (בעברו פג), תמיד טופל עקב קשיי קשב וריכוז, בריפוי בעיסוק. פנו אלי עקב ישיבה ליד שולחן כך שהילד שכוב על צידו ומנסה להכין שיעורים ככה, המורה מעירה לו באופן תמידי – תמיד חשבו שזה כתוצאה מהפרעת הקשב שלו (ממשיך טיפול בתחום זה),במקביל מתחמק משיעורי ספורט, בבית רק ליד מחשב. בסיום חצי שנה של טיפול התפתחותי: הילד יושב זקוף ליד שולחן, מכין את שיעורי הבית בחצי מהזמן הקודם, משתתף בשיעורי ספורט בהתאם ליכולותו (לאחר שיחה עם המורה לספורט), כל אחה"צ יורד ללובי הבניין להתאמן על רולרבליידס עם השכנים.

רוצים לשמוע עוד?

פתחו את הרמקול והקשיבו לראיון מרדיו חיפה: