גני שעשועים 

ילדים בגני שעשועים

עידוד שימוש בסולם על ידי משחק דמיון של הכנת פיקניק לבובות כשהמצרכים בתחתית המתקן, כל פעם מכינים "מאכל חדש" בחול ומעלים לבובות

ילדה בקליניקה של שירי קרטין

אותה ילדה בעת התנסות ולמידה בקליניקה

זוכרים שהיינו ילדים כמה כיף היה ללכת לגן שעשועים?

הפעילות בחוץ מאפשרת לילדים התנסויות מגוונות חדשות: פיתוח יכולות חברתיות עם ילדים מסביבם, חיזוק המערכת השרירית וסיבולת לב ריאה, גירוי כל החושים, פיתוח דימיון ויצירתיות (תתפלאו איזה רעיונות יפים יש להם לטפס על מגלשה לדוגמא) ופתרון בעיות (איך אני מגיע ממקום למקום, מה אני עושה אם לא הצלחתי לעבור ועוד).

 

יש ילדים שמתנגדים ללכת לגני שעשועים, יושבים על הספסל ואינם מוכנים להתנסות או ילדים שיישבו וישחקו בארגז החול או רק בנדנדה או רק בקרוסלה – כלומר יצמצמו את מגוון הפעילויות.

 

מצב זה יכול לנבוע ממגוון סיבות החל מחשש לעלות לגבהים, חולשה יציבתית שאינה מאפשרת החזקת הגוף באתגרים פיזיים, קושי בפתרון בעיות ותכנון התנועה וכן חרדה חברתית.

 

חרדה חברתית תתאפיין בעוד מצבים שאינם דורשים אתגרים פיזיים והטיפול לכך הוא רגשי, לכן לא אתעכב על כך.

אם הקושי מתבטא במצבים שדורשים אתגר פיזי – הנה כמה טיפים:

  • התנסות חוזרת ונשנית משפרת למידה מוטורית! לכן אם הילד שלכם נמנע – תעלו איתו על המתקן, תתנו לו בטחון במגע שלכם בגופו ואפילו קצת תחזיקו אותו – זה בסדר! ** הורים נוטים לחשוב שאם הילד חושש ואני אעזור לו הוא לא יילמד – זו שגיאה, ילדים לומדים ממגע מכוון של מבוגר ובטח ובטח רוכשים מזה בטחון עצמי (בהמשך כמובן להרפות...) **

  • לכו לגן השעשועים בשעות שקטות יחסית כמו שעות הבוקר המוקדמות או צהריים (לרוב יש צל) – סביבה הומה יכולה להוות הצפה חושית עבור הילד שמתקשה ולעיתים יש ילדים שמודעים לסרבול שלהם ומשווים את עצמם לאחרים לכן מומלץ להפחית מצבים כאלו בהתחלה ובהדרגה לעבור לשעות הומות יותר.

  • נצלו את תחומי החוזק של הילד (ראו תמונה בגן השעשועים) – במידה והילד שלכם אוהב משחקי דימיון או פיקניק  - נצלו זאת לפעילות מוטורית מהנה

 

במידה והילד נמנע מפעילות או מצמצם פעילות תנועתית – פנו לטיפול פיזיותרפיה התפתחותית. המפגשים כוללים התנסויות מהנות ומשחקיות שיחזקו את הילד ויעודדו את הילד לשחק בגן שעשועים ומשחקי כדור.