פגים

התפתחות של פג (בעל מערכת ניורולוגית תקינה) דומה מאד לשלבי התפתחות של תינוק שנולד במועד אך קיימים לה מאפיינים יחודיים. 

מאפייני ההתפתחות האופיינים לפג נוצרים עקב חוסר בשלות של מערכות הגוף, וקיימות השפעות של סביבת הפגייה.

מבחינה ניורולוגית, יכולים להווצר קשיים במערכת החישה (רגישות יתר או תת רגישות של המערכת), תנועה (שינויים במתח/טונוס השרירי), מערכות ויסות הגוף (חום-קור, שובע-רעב, שינה – עירות).

בנוסף, לחלק מהפגים קיימים קשיי עיכול (רפלוקס וכדומה), קשיים במערכת הנשימתית שמשפיעה על סיבולת לב- ריאה. כל זאת ועוד משפיעים על התפתחות הפג.

כיום ידוע שככל שהפג נולד בשבוע צעיר יותר, הסיכון שלו לפתח קשיים התפתחותיים הינו גדול ותלוי בסיבוכים שקרו בפגייה (כגון דימום מוחי).

מחקרים מראים שגם פג שנולד בשבועות מאוחרים (34 ומעלה) הינו בעל סיכון גבוה לפתח איחור התפתחותי, לעומת תינוקות שנולדו במועד.

חשוב לציין כי לכל פג קצב ואיפיון התפתחותי משלו. מרבית הפגים מצליחים לגשר על הפערים ההתפתחותיים עד גיל שנתיים וחלקם אף קודם לכן.

במהלך השנים רכשתי מיומנות וידע נרחב בליווי והדרכה בנושאי התפתחות מוטורית, תחושתית, רגשית, שכלית, תפקודי יום יום ואכילה אצל פגים.

כאמא לילדה שנולדה פגית, אני מבינה את צרכי ההורים. לכן, אני פעילה בהתנדבות בעמותת לה"ב (קליק על התמונה), מקדמת תכנית להתערבות מוקדמת וחברת ועד מנהל בעמותה.

 

** לקבלת מדריך שמירה על הרצף מהפגייה הביתה - רשמו הודעה בצור קשר (חינם) ***

 

 

כחלק מפעילות עמותת לה"ב בראשות גב' רומי שחורי, הוזמנו לייצג ולקדם את זכויות הפגים בכנסת, מזמינה אתכם להצטרף לעמותה ולתרום.  

1465197_10151862661914773_64078188_n.png